Logo PKN

Menu

In het nieuwe jaar oud(er) worden? PDF   E-mail

Hij was in het midden van de vorige eeuw een bekende liedjes zanger: Jules de Corte
(1924-1996), de blinde entertainer die daarom altijd zong met een donkere bril op.
Eén van zijn bekende songteksten begint met de regel: "Als je overmorgen oud bent "
Ouder worden. Mensen zeggen wel eens : iedereen wil oud worden, maar niemand wil  oud zijn. Eigenlijk klopt die regel niet. Bestaat oud zijn  wel? Je bent altijd bezig om nóg ouder te worden. Het is een steeds maar doorgaand proces.
De overleden ds Korevaar schreef er ooit een boekje over. Hij duidde de letters AOW met Almaar Ouder Worden. Je leven blijft nooit stil staan, ook al verzet je door de jaren heen steeds minder voetstappen. Wat ik vorig jaar nog kon kan ik vandaag misschien niet meer.
Je landschap krimpt in en steeds moet je je doen en laten aanpassen. Vandaar dat Jules de Corte zong:

.

Als je overmorgen oud bent
Wie zal je dan moed inspreken
En wie helpt je met oversteken
Als het niet alleen meer gaat
En wie zal de stilte breken
Die als ijs rondom je staat

.

Als je overmorgen oud bent
Wie zal dan je bed op maken
En wie doet de kleine zaken
En wie zorgt er voor je brood
En wie zal er bij je waken
op de avond voor je dood

.

Op nieuwjaarsdag denken we wellicht: weer een jaar voorbij; wat vliegt de tijd toch voorbij, zeggen we dan. We vergissen ons, want de tijd blijft, maar wij vliegen voorbij.
"Mijn tijden zijn in Uw hand"
Wie ouder wordt denkt soms: hoe moet het met me als ik niets meer kan. Wie zal er dan voor me zorgen, vooral als ik alleen ben achtergebleven. Moet ik naar een of ander tehuis?
De veranderingen in je psychosomatische toestand gaan gewoon door.
De oud geworden componist Hadyn liet visitekaartjes drukken met een muzikale tekst waarop stond: "Weg is al mijn levenskracht, oud en zwak ben ik" Inderdaad, dat zwak worden, ook al heb je geen bijzondere kwaal, dat is een ervaring die je moet verwerken en die vraagt om dagelijkse aanpassing
Ouder worden heeft duistere kanten en momenten. Het is de avond van je leven.
Toch is het goed steeds te beseffen dat ouderdom geen ziekte is maar een natuurlijk proces.

De bijbel zegt dat rechtvaardigen in hun levensavond nog groen en fris zullen zijn en vruchten mogen dragen Zoals in het najaar, in de herfst, er nog volop appels e.d. geoogst worden. Ouder worden is vruchten dragen; vruchten van wijsheid en beproefd geloof. Voor wie dichter bij zijn levenseinde komt wordt alleen het meest wezenlijke in het leven belangrijk. Veel valt weg en verliest zijn belang. Je maakt je niet overal meer zo druk over. Gelukkig wie met die bekende woorden uit een psalm het nieuwe jaar mag in gaan, in 't geloof en mag belijden:

.

Bezwijkt dan ooit in bittre smart
of bange nood mijn vlees en hart
zo zult Gij zijn voor mijn gemoed
mijn rots, mijn deel, mijn eeuwig goed.

.

W.E.W

 
< Vorige   Volgende >